Van otthon egy sárga borítójú szakácskönyve anyukámnak, s annak a hátoldalában, tollal írva, megsárgulva, halványulva van egy omlós sütemény recept. Talán a legjobb, legegyszerűbb, legfinomabb, amit valaha is találtam, sütöttem. Bármivel meg lehet tölteni, nagyon gyorsan elkészül. Egyszer, mikor anyával sütöttünk, kihagytuk a tésztából a cukrot. Aztán ott gondolkodtunk, hogy vajon miért lett keményebb, mint szokott lenni…. 🙂 Ilyen apróságok mennyit számítanak.
Illetve az emlékek, és hogy mennyire meghatározó lehet egy sütemény. Van nekem egy barátosném, Évi. Tízévesen találkoztunk először, miszerint is mindketten ugyanabba a nyolcosztályos gimnázium 1 G. osztályába kezdtük el járni. Szegény megboldogult osztályfőnökünk úgy találta ki, hogy minket egymás mellé ültet. Na ebből az lett, hogy nyolc éven keresztül egymás mellett ültünk, s mindent megcsináltunk, amit az ember a gimnáziumi évei alatt megcsinál. Namármost, senki ne gondoljon rosszra, én itt az órai levelezésre, a halálos szerelmekre, az együtt tanulásokra, énekkari próbákra, suli diszkókra (Úr Isten, de rég volt….), meg még egy csomó minden másra gondolok. Azóta elsodort minket az élet, Évinek már van két gyerkőce, annyira aranyosak. 🙂 Tegnap leveleztünk egymással. S mondja Évi, hogy van az az omlós sütemény, amit lehet almával, meggyel, túróval tölteni, na hogy azt nálunk ette először (mert nálunk mindig volt valami program otthon), s azt minden évben megsüti, mert milyen finom. 🙂 Ki gondolta volna, hogy anyukám süteménye ennyire meghatározó is lehet? 🙂 Na akkor tessék, itt a recept.
Hozzávalók a tésztához:
- 25 dkg margarin
- 20 dkg cukor
- 1 kis doboz tejföl
- 1 cs sütőpor
- 1 cs vaniliás cukor
- 2 egész tojás
- annyi liszt, hogy gyúrható legyen
Hozzávalók a töltelékhez:
- almáshoz
- reszelt vagy vékonyra szeletelt alma (minimum egy kiló, az a jó, ha minél több a töltelék)
- fahéj
- kb 10 dkg cukor (attól függ, mennyire savanyú)
- reszelt citromhéj
- mazsola (de el lehet hagyni)
- meggyeshez
- magozott meggy, két üveg
- kb 10 dkg cukor (attól függ, mennyire savanyú)
- túróshoz
- 1 kg túró
- reszelt citromhéj
- kb 10-15 dkg cukor
- mazsola (de ezt is el lehet hagyni)
- reszelt citromhéj
- lazítani vagy tejföllel lehet, vagy felvert tojásfehérjével
Elkészítés:
- a tészta hozzávalóiból gyors mozdulatokkal omlós tésztát gyúrok. Nem kell sokáig tutujgatni, mivel akkor nagyon meglágyul.
- egy tepsit kivajazok, lisztezek, a tésztát két részre osztom
- az egyik felét kinyújtom kb ujjnyi vastagra, s a nyújtófa segítségével belesimítom a tepsi aljába. Erre kerül a töltelék. Én mindig meg szoktam szurkálni villával a tésztát, illetve mindig szórok rá grízt, hogy a töltelékből kicsorgó levet felszívja. Így nem ázik el a tészta alja.
- az almás tölteléket meg kell dinsztelni egy lábasban a hozzávalókkal. Kissé ki szoktam hűteni, majd kinyomkodom a levét, s úgy teszem a tésztára.
- a meggyes tölteléknél a meggyet összekavarom a cukorral, (én fahéjat is szoktam bele tenni), kinyomkodom a levét, s úgy teszem a tésztára.
- a túrós tölteléknél a hozzávalókat összekeverem, s miután egy homogén masszát kapok, ezt teszem a tésztára.
- a töltelékek tetejét is meg szoktam szórni búzadarával
- ez után kinyújtom a tészta másik felét, szintén ujjnyi vastagra, ráhelyezem a töltelékre. Villával berácsozom, s megkenem felvert tojással a tetejét.
- előmelegített sütőbe tolom (nem felejtem el a vízzel teli lábast sem), s kb 170 fokon 30-40 percig sül.
- akkor jó, ha már szépen megbarnult a teteje.
Alternatívák:
- nekem a múltkor nem volt elég túróm és meggyem egy tepsire, így a kettőt összekevertem, s így lett túrós-meggyes. Isteni volt az íze. 🙂
- alma helyett akár körtével is meg lehet csinálni, vagy a kettőt összekeverni vegyesen
- meggy helyett a cseresznye is isteni. 🙂
- és igazából bármilyen idénygyümölccsel nagyon finom, mivel ez egy omlós tészta, amibe bármit lehet tölteni.
Szeretettel: Kriszti
UI: sajnos csak olyan képet találtam, ahol még a tepsiben van a sütemény. Muszáj lesz ismét sütnöm egyet. 🙂
Kommentek