Rákóczi túrós Nénjém kedvére

Anyukám keresztapja cukrász volt. Ma már sajnálom, hogy nem néztem többet, ahogy cukrászkodik. A keresztanyja pedig éveken át férje mellett dolgozott, Nénjinek hívjuk, s ő is nagyon szépen megtanult sütni. Egyik kedvence a Rákóczi túrós. Én is nagyon szeretem, végtelenül egyszerű és nagyon mutatós sütemény.

Nevét nem arról a Rákócziról kapta, hanem Rákóczi János szakácsmesterről, aki a század elején-közepén élt és tevékenykedett. A recept az 1937-ben megjelent Magyar Szakács című szaklapban is már belekerült, és az 1958-as brüsszeli világkiállításon is meg lehetett kóstolni. Tehát ez a lassan már 80 éves sütemény a mai napig nagy sikernek örvend. Akkor lássuk csak, én hogyan szoktam készíteni.

A tésztája egy omlós, linzer alap, ami nagyon jól nyújtható. A töltelék egy ízesített, mazsolás túrós egyveleg, a telejére pedig az el nem hagyható tojáshab és a baracklekvár kerül. Lekvárból én mindig csak házit szoktam használni, majd minden évben főzünk. Össze sem lehet hasonlítani a boltival. Tehát akkor a recept.

Hozzávalók a tésztához:

40 dkg finomliszt
20 dkg margarin
5 dkg kristálycukor
1,5 dl tejföl
3 tojássárgája
1 csipet só
1 cs sütőpor
1 citrom reszelt sárga héja

A töltelékhez:
1 kg tehéntúró
6 tojássárgája
20 dkg kristálycukor
2 csomag vaníliás cukor
3 dl tejföl
10 dkg mazsola
1 citrom reszelt sárga héja
3 tojásfehérje

Illetve ha nagyon folyós lenne a krém, akkor búzadarával, vagy darált keksszel lehet sűrűbbé tenni.

A tetejére:
6 tojásfehérje
25 dkg porcukor
sárgabaracklekvár

Elkészítés:

  • a tészta hozzávalóiból gyors mozdulatokkal egy omlós tésztát gyúrok. Nem szabad sokáig gyúrni, mert a kezem melegétől nagyon lággyá válhat. Ha túl keménynek találjuk, tejföllel lehet lágyítani, ha túl lágy, akkor még lisztet kell bele szórni.
  • ha készen van, akkor kb 3-4 cm vékonyra kell kinyújtani. Úgy lesz finom, ha a tészta vékony a túrótöltelék alatt. Nem is szabad vastagabbra hagyni. Így én sütőpapírral kibélelet gáztepsiben szoktam sütni. Az a legjobb.
  • a tésztát villával megszúrkálom kissé, hogy a sütésnél keletkezett gőz el tudjon távozni. Így nem törik meg a tésztám.
  • a tésztát körülbelül 10-15 perc alatt elő kell sütni, előmelegített sütőben, közepes lángon.
  • a túrós tölteléket a hozzávalókból el kell készíteni. Ha valaki nem szereti a mazsolát, akár ki is lehet hagyni. (Mi nagyon szeretjük, én soha nem hagyom el a mazsolát). A felvert tojásfehérje lazítani fogja a tölteléket, ezt már csak a végén kavarom bele.
  • a tölteléket egyenletesen rákenem a tésztára, visszatolom a sütőbe, s még kb 25 percig sül. Akkor jó, ha a túró már kicsit elkezd barnulni a tetején. Kiveszem a sütőből.
  • A tojásfehérjét félig felverem, majd a cukrot apránként hozzáadva kemény habbá verem. Csillagcsöves habzsákba töltöm, és a túrókrémet berácsozom vele. Így lesz a legszebb. A sütőbe visszatolva kb. 20 percig sül. Ekkor a sütés erősségét kb. 130 ºC-ra mérsékelem, és a habot további kb. 30 percen át így szárítom. (Sütője válogatja, meddig kell szárítani.)  Akkor jó, ha a tetején lévő hab szép aranybarna lesz és kiszárad.
  • Amíg még meleg, a habrácsok közé vékonyan baracklekvárt nyomok, ezt is habzsákból. Meleg vízbe mártott késsel szoktam, kockákra szeletelni.

 

Szeretettel: Kriszti

SAM_1369SAM_1365SAM_1364  SAM_1366 SAM_1367 SAM_1368

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!